I am a photographer working between Vienna and Prague. I am fascinated by visual art, music and the mystery of nature. Most of all, I am interested in people, their stories, their individuality and their colorful diversity. I attempt to catch a glimpse of beauty in every small detail, be it sad or joyful. I am opened to any project and I am honored to follow it through with you to a successful end.
---
Jsem fotograf působící mezi Vídni a Prahou. Jsem okouzlen výtvarným úměním, hudbou a přírodním tajemstvím. Mým zájmen jsou převážně lidé. Jejich příběhy, jejich osobitost, jejich barevnost. Snažím se vystihnout krásu v každém detailu, ať už jse smutná či veselá. Jsem otevřen jakémukoliv projektu a dotáhnu ho s vámi do zdárného konce.

Clients / Klienti

Exhibitions / Výstavy
2024
ŠEDÁ ZÓNA, group exhibition, Galerie Díra Ostrava / CZECH REPUBLIC

2022
BEYOND THE BORDER, solo exhibition, Pražírna Kyjov / CZECH REPUBLIC

2021
BEYOND THE BORDER, solo exhibition, Czech Embassy in Vienna / AUSTRIA
2019
PLACES, solo exhibition, GARAGE01, Vienna / AUSTRIA 
FOTOGRAFIE / OBRAZY, group exhibition, Galerie U Zámku, Milotice / CZECH REPUBLIC
2018
ART HAPPENING OVČÁRNA, group exhibition, Ovčárna, Sedlec U Mikulova / CZECH REPUBLIC

COPYRIGHT
All Photographs appearing in this site are the exclusive property of Petr Foltýn and are protected under international copyright laws.​​​​​​​
Všechny fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Petra Foltýna a jsou chráněny mezinárodními zákony o autorských právech.

Back to Top